Výstava fotografií světoznámého Francouze pod širým nebem

Autor: Tetrix <tetrix(at)jarovnet.org>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 15. 10. 2006

Od osmého srpna do konce října naleznete u Karlova mostu na náměstíčku Na Kampě a v přílehlé ulici U Sovových mlýnů výstavu vizuálně zajímavých fotografií z celého světa. Výstava Země krásná neznámá fotografa Yanna Bertranda je volně přístupná 24 hodin denně a je určena širokému spektru návštěvníků.Větrné elektrárny poblíž Kodaně

Autor fotografií Yann Bertrand je čersvě šedesátiletý chlapík, který si s trochou nadsázky létá po světě ve vrtulníku nebo horkovzdušném balónu a z výšky fotí zajímavé přírodní úkazy. Za posledních patnáct let této práce zdokumentoval mnoho koutů naší planety a rozhodl se pomocí svých fotografií sestavit působivou a rozsáhlou zprávu o stavu světa určenou široké veřejnosti.

Výstava Praze na Kampě čítá na stodvacet barevných velkoformátových fotografií, zachycujících místa po celé Zemi od polárních oblastí až po Saharu. Fotografie zobrazují přírodu ve vztahu k člověku, její proměny a účinky lidské činnosti na ní. Evokují v návštěvníkovi myšlenky o souvislostech mezi jeho chováním a změnami v přírodě.
Důležitý je také dokumentární rozměr výstavy. Fotografie objevují mnoho neznámých a netušených míst naší planety, kterými nás udivují. Globální myšlení o vztazích mezi člověkem a přírodou je v nás evokováno pomocí nadhledu, ptačí perspektivy, ze které jsou všechny fotografie pořízeny.


Část výstavy U Sovových mlýnů

Bertrandovy fotografie na první pohled jistě zaujmou. Autor si však nemůže klást za hlavní cíl jejich uměleckou hodnotu. Spíše se ve své práci snaží o zachycení působivých scenérií, které mají atakovat vaše smysly. Většina fotografií zachycuje tvarově zajímavé a pestrobarevné snímky, na první pohled v některých případech málo srozumitelné. Silný vizuální dojem a jistá míra nesrozumitelnosti vyvolá v divákovi prvotní zájem a motivuje ho k zamyšlení a přečtení krátkého textu, jakési zprávy o stavu světa, který je umístěn pod každou fotografií.


Fotografie Jeruzalému