Ondřej Havelka a Melody Makers roztančili Vysokou školu ekonomickou

Autor: Tetrix <tetrix(at)jarovnet.org>, Téma: Kultura, Vydáno dne: 18. 10. 2006

Středeční večer na VŠE výjimečně nepatřil ekonomii, ale výhradně swingu, jazzu, foxtrotu a rock'n'rollu, tedy hudbě dvacátých, třicátých a počátku čtyřicátých let. V Nové aule totiž ve středu 18. října od 20.30 hodin předvedla své umění nejlepší česká swingová kapela Ondřej Havelka a Melody Makers.




Tato akce se na Vysoké škole ekonomické konala již potřetí a i tentokrát rozvířila jinak poklidné vody akademické půdy. V půl deváté večer se otevřely dveře největší školní auly, která pojme téměř pětset studentů. I letos bylo plně obsazeno. Hrálo se a tancovalo až do půl dvanácté.

Akce byla svým způsobem velice netradiční. Již při vstupu do foyer krála kapela a vítal nás Ondřej Havelka. Koncert probíhal ve velice neformálním duchu, studenti si sami vybírali skladby, které orchestr pak zahrál. Ondřej Havelka je vtipný chlapík a svými proslovy rozesmíval celou posluchárnu. Celou aulu také okouzloval svým pěveckým i tanečním uměním a nejednou si vysloužil bouřlivý potlesk. Představení začalo vtipně okomentovanou písní Mě to tady nebaví, kterou si vyžádalo samo publikum. První polovina koncertu se nesla v klidnějším duchu, zněly pomalejší písně, z nichž uveďme tu nejznámější, Jen pro ten dnešní den. Ondřej Havelka vyzval publikum k tanci a na vcelku stísněném prostoru před pódiem tančilo v jednu chvíli snad dvacet párů. Druhá polovina představení byla už o poznání živější, jak tempem, tak choreografií i celkovou dramaturgií. Stepovalo se, tančilo se, pískalo se a došlo i na scénku, kdy druhý houslista zakopl a přetrhl si smyčec. Celý orchestr odešel hledat nový smyčec a Ondřej Havelka bavil publikum sám několika písněmi a hrou na banjo, čímž si vysloužil bouřlivý potlesk. Neformálnosti koncetru přispívalo i to, že hráči každou chvíli odcházeli a zase přicházeli, pokřikovali, vstávali a přemisťovali se. To také výrazně přispělo k atmosféře a živosti celé tříhodinovky. Neustále se něco dělo. Studenti si nakonec vytleskali dva přídavky, kterými byl celý večer příjemně vygradován a v tom nejlepším zakončen. Všichni odcházeli s dobrou náladou v duši a rytmem swingu v těle.

Orchestr hrál v patnáctičlenném obsazení: zpěvák, pianista, bubeník, kytarista (kapelník), 1. houslista, 2. houslista, basák, 4x pozoun a 4x saxofon (případně klarinet).